о. Христофор Варфоломеев

Молитва

священномученику Христофору

(память 26 августа ст.ст./ 8 сентября н.ст.)

О священномучениче Христофоре, по имени Богоносец нареченъ еси, все житие твое в сердце своемъ Христа Бога носил еси, исповеданием и страданиями своими Церковь Христову на Руси украсилъ еси.

Безропотно лишения, злострадания и поношения в темнице и на горькихъ работах претерпел еси.

Призри на люди согрешившия:

веру и страх Божий в сердцах нашихъ утверди, надежду на спасение обнови, любовь Христову имети к ближнему и к Богу нам испроси, светозарное Православие на Руси утверди, Отечеству земному твоему благоденствие даровати умоли, заблудшия на путь спасения обрати, и каждого молящегося тебе услыши и данною тебе благодатию  от Христа Бога просимое исполни, да прославляется в тебе и в душахъ нашихъ великолепое имя Святыя Троицы Отца и Сына и Святого Духа.  Аминь.

Житие священномученика Христафора

Кондак и тропарь